50 TL ÜZERİ SİPARİŞLERDE KARGO BEDAVA!

Çocuklarla Mutfakta Yapabileceğiniz Aktiviteler

  • Anasayfa
  • Blog
  • Çocuklarla Mutfakta Yapabileceğiniz Aktiviteler

Yetişkinlerin birçoğu işe gitmiyor. Çoğunlukla evde olduğumuz şu günlerde çocuklarımızla mutfakta yapacağımız aktiviteler, kara bulutların biraz olsun dağılmasına yardımcı olabilir. Hatta önceki koşturmalı hayatımızda onlarla yapmaya fırsat bulamadığımız şeyler için bir fırsat bile olabilir. Ekstra moral ve motivasyona ihtiyaç duyduğumuz bu süreçte, mutfaklarda birlikte yapılacak küçük yenilikler, hazırlanacak yemekler, pastalar, çörekler ağızların tadını yerine getirebilir.

 

Bu dönemde onların ellerini hamur yapmalarına, üstlerini kirletmelerine ve hatta biraz ortalığı birbirine katmalarına daha fazla müsamaha gösterebilirsiniz. Ne de olsa hepimizin fazla fazla vakti var.

 

Çocuğunuzu ve malzemelerinizi yanınıza alıp işe başlayın. Tezgahta yapılacak aktiviteler için onların daha rahat çalışmasını sağlayacak tabureler ve öğrenme kuleleri işinize yarayabilir.

 

Kek Yapmak

 

Tarifi ve tadı ne olursa olsun çocuklar için kek yapmanın eğlenceli pek çok yönü var. Bunlardan en önemlisi kek hamuru. Oyun hamurlarıyla bir şeyler yapmaya alışık çocuklara bir de yaptıklarını yiyebilme özgürlüğü sunmak onlar için harika bir mutluluk olacaktır. Kek için gerekli olan malzemeleri çıkarın ama malzeme miktarlarını ayarlama işini onlara bırakın. Malzemeleri karıştırmaksa en eğlenceli kısımlardan biri. Bırakın ellerini kullansınlar; emin olun kek daha lezzetli olacak. Malzemeler karıştıktan sonra hamurla oynamaları için de onlara zaman tanıyın.

 

Kurabiye Yapmak

 

Kek yerine kurabiye yapmak isterseniz bu etkinlik kelimenin tam anlamıyla çocuk oyuncağına dönüşüyor. Sadece hazır kalıplarını değil mutfaktaki bir çok eşyayı kalıp olarak kullanabilirsiniz. Bu hem eğlenceli hem de çocukların yaratıcılığını geliştiren bir aktivite. Kurabiyeleri şekillerine göre kuru üzüm gibi aksesuarlarla süslemelerini de önermeyi unutmayın.

 

Yaş Pasta Yapmak

 

Çocukların en sevdiği tatlıların başında hiç kuşku yok ki pasta geliyor. Kek ve kurabiyeye göre daha tatlı ve daha renkli bir aktivite. Pastanın kekini ve muhallebisini hazırlarken çocuklarınızdan da yardım alabilirsiniz. Pastalarınızı çok çeşitli yapabilirsiniz. Meyve ve çikolata gibi farklı renkteki bir çok şeyle, sosla ve desenle süsleyebilirsiniz. Pastayı kat kat birlikte inşa ederken meyveleri yerleştirme, muhallebiyi dökme ve yayma gibi işleri çocuklara bırakabilirsiniz. Yapım süreci son derece keyifli olan pastaların en keyifli kısımlarından biri de pastanın süslemesi. Bırakın süslemeleri arzu ettikleri gibi ve hayal ettikleri gibi yapsınlar. Unutmayın, pastanız belki bir pastaneninki gibi estetik olmayacak ama çocuğunuzun yapması onu mükemmel hale getirecek. 

 

Birlikte Kahvaltı Hazırlamak

 

Çocuklarla birlikte mutfak sınırları içerisinde yapılabilecek eğlenceli aktivitelerden bir diğeri ise kahvaltı hazırlamak. Güne neşeli bir giriş yapmak için kahvaltıyı özel kılacak farklı yiyecekler seçebilirsiniz. Tost, sucuklu ya da pastırmalı yumurta ve yumurtalı ekmek kızartmak bunlardan sadece birkaçı. Mesela yumurtalı ekmek yaparken, yumurtaları onlar çırpabilir ve ekmekleri onlar yumurtalayabilir. Daha leziz ve zengin menüler için çocuklarla birlikte sigara böreği ya da akıtma pişirmek de diğer seçenekler arasında yer alıyor. Tüm bunların hazırlık sürecinde çocuğunuza da görev vermek onları daha iştahla yemesini bile sağlayabilir. 

 

 Balkonda Piknik

 

Herkesin evde kalmak zorunda olduğu şu günlerde eğer balkonunuz varsa, balkonunu gün içerisinde en azından bir saatliğine kullanıma açmak iyi bir fikir olabilir. Havalar ısınmaya yüz tuttu. Daha da sıcak ve güneşli bir havanın hakim olduğu bir günde balkonda piknik yapılabilir. Çayınızı pikniğe gider gibi termosa koyup balkonu bir etkinlik alanına dönüştürebilirsiniz. Akşam yemeği için de sandalye ve masalar balkona taşınabilir. Çocukların eğlenceye ve aktiviteye ihtiyacı olduğu kadar güneşe ve temiz havaya da ihtiyacı olduğu unutulmamalı. Bu bağlamda mutfakta hazırlanan leziz yemekler balkon sofrasında ailecek bir arada yenilebilir. Bu, çocukların bugünlerde yaşadığı sıkılgan moda biraz olsun iyi gelecektir.

 

 Pizza ve Hamburger Hazırlamak

 

Çocukların okuldan ve arkadaşlarından uzak olduğu bu günlerde birtakım 'ödül yemekleri' de hazırlanabilir. Normalde fast-food olduğu için çok fazla tüketilmemesi gereken bu yiyecekler, bu zor zamanlarda hem çocukların hem de diğer aile üyelerinin biraz olsun gülümsemesini sağlayacaktır. Marketlerden alınabilen hamburger ekmeği ve kendi tarifinizle yapacağınız hamburger köfteleri ile hamburger hazırlamak son derece kolaydır. Aynı şekilde sucuklu, zeytinli ya da peynirli pizzalar da birlikte bir saat içerisinde hazırlanabilir.

 

Mutfak Dekorasyonunu Düzenlemek

 

Sadece yemek ve tatlı hazırlamak değil mutfak dekorasyonunu değiştirmek de çocuklarla birlikte yapılabilecek aktiviteler arasında yer alıyor. Mutfak raflarını yeniden düzenlemek, dolapların içindeki fazlalıkları atmak ve duvarlardaki tabloların yerlerini değiştirmek hem kafa dağıtıcı hem de eğlenceli olacaktır. Bu etkinlik daha çok 12 - 15 yaş aralığındaki çocuklarla birlikte yapılabilir. Çocuğunuz daha küçük yaştaysa mutfak için çizimler yapmasını isteyebilir ve bu çizimleri çerçeveleyerek birlikte duvara asabilirsiniz.

 

0

Sepetinizde Ürün Bulunmuyor

Alışverişe geri dönerek seçiminizi yapabilirsiniz.

Alışverişe Dön

Sepetiniz