Çocuklarla Evde Yapılabilecek Aktiviteler

Çocuklarla Evde Yapılabilecek Aktiviteler

20 Ekim 2020

Eğitim öğretime zorunlu olarak ara verilmesi ve iş yerlerinin geçici süreliğine kapatılması bize evde zaman geçirmek için büyük bir imkan yarattı. Bu zaman zarfında hem biraz olsun dinlenmek hem de sevdiklerimizle özlediğimiz zamanları geçirmek mümkün görünüyor. Bu tatil zamanını çocuklarıyla bir arada geçirmek isteyen anne - babalar ise yapabilecekleri aktiviteler konusunda kararsız. Birlikte televizyon izlemek ya da dijital platformlarda oyunlar oynamak ise birlikte vakti geçirmek değil geçiştirmek anlamına geliyor.

 

 İşte çocuklarıyla hem özlem gidermek hem de kaliteli zaman geçirmek isteyen ebeveynlerin tercih edebileceği aktiviteler.

 

 Belgesel İzlemek

 

 Hayatın rutin telaşları arasında popüler olan ve de gündemdeki filmleri takip etmeye çalışıyoruz. Ancak belgesel türündeki filmler genellikle ihmal ediliyor. Belgelere dayalı, bir olgu ya da olayın analizini yapan belgeseller çocukların zihinsel gelişimini de büyük oranda etkiliyor. Yoruma açık bir film türü olduğu için aralarda konuşulabilir, interaktif bir aile ortamında filmle ilgili görüş beyan edilebilir. Çocuklarıyla hem eğlenmek hem de bilgi alışverişinde bulunmak isteyen aileler bu tatil döneminde birçok belgeseli sistemli bir şekilde izleyebilir.

 

 Bahçe Bakımını Birlikte Üstlenmek

 

Bahçelerin kış mevsiminde de bakıma ihtiyacı bulunmaktadır. Bu sorumluluğu birlikte üstlenmek, bitkilerle vakit geçirmek, tohum ekmek gibi aktiviteler birlikte geçirilen zamanın çok daha kaliteli ve yoğun hissedilmesini sağlayacak. Bahçeniz ne kadar küçük olursa olsun orada birkaç saati doldurmak, kısa bir kır gezisine bedel olacaktır.

 

 Ev Dekorasyonunu Değiştirmek

 

 Diğer aile üyeleriyle aynı havayı soluduğumuz evlerde birtakım yeniliklere imza atmak her zaman rahatlatıcı olmuştur. Hele ki böylesi zor zamanlar geçirdiğimiz şu günlerde zihnimizi ve enerjimizi boşaltmamızı sağlayacak aktivitelere hepimizin çok ihtiyacı var. Evlerimizin içine tıkılı kalmışken ve enerjimizi doğru eylemlere harcamak istiyorken ev dekorasyonunun üzerinde değişimlere gitmek epey hoşça vakit geçirmenizi sağlayabilir. İşe belli başlı mobilyaların yerini değiştirmekle başlayabilirsiniz. Ağır mobilyaları ebeveynler kaldırırken çocuklar da küçükleri taşır. Bunun dışında mutfakta paket halinde kalmış baharatları kavanozlayabilir, üstlerine çocuğunuzla tasarladığınız etiketleri yapıştırabilirsiniz. Vitrin, dolap ve kitaplık düzenlemesi yapmak da hep sonraya ertelediğimiz aktivitelerdir. Onu da şimdiki zamana çekerek evin tamamını çocuklarınızın da yardımıyla gün be gün yenileyebilirsiniz.

 

 Oyun Oynamak

 

 Özellikle yaş aralıkları 3 ile 12 arasında değişen çocukların anne babaları bu tatil dönemini oyunlara yoğun bir şekilde mesai harcayarak değerlendirebilir. Hepimizin bildiği gibi çocukların doymadığı tek şey oyun oynamaktır. Bu zaman diliminde yeni oyun kartları ve kutuları alarak çocuklarla birlikte bu oyunları keşfedebilirsiniz. İsim - Şehir - Hayvan ve Tombala gibi geleneksel oyunlar da seçenekler arasında yer alıyor. Kulaktan Kulağa ve Sessiz Sinema oyunları dört kişili ve daha geniş ailelerde akşamların dolu dolu geçmesini sağlayabilir.

 

 Bir süredir işe gitmeyen ebeveynlerin erken kalkmak gibi bir derdi olmadığına göre uyumadan önce çocuklara masal kitabı okumak da önereceğimiz bir diğer aktivitedir.

 

 Patates Baskısı

 

 Patates baskısı, evde duran çocukların ilgisini çekebilecek aktiviteler arasında yer almaktadır. Patateslere hayvan, çiçek ya da buna benzer motifler kazıyarak eğlenceli resimler ortaya çıkarabilirsiniz. Bunun için tek ihtiyacınız ise; Kazıyarak şekil verdiğiniz patatesler, resim kağıdı ve sulu boyadır.

 

 Ev Temizliğini Birlikte Yapma

 

Çocuklar, annelerinin ve babalarının yaptığı işlere özenir ve onları taklit ederek büyük bir birey gibi hissederler. Siz de evinizde iş bölümü yaparak onların yapabileceği işleri onlara vererek temizliği birlikte yapabilirsiniz. Bu sırada sevdiğiniz müzikleri açarak birlikte eğlenebilirsiniz. Bu hem çocuğunuzun sorumluluk bilincini geliştirecek hem de onu eğlendirecektir. 

 

 Evde Değişiklik Yapma

 

Evde yapılan değişiklikler bu dönemde biraz olsun havanızı değiştirecektir. Bu bağlamda evi değiştirmeye ortak alanlardan ya da doğrudan çocuğunuzun odasından başlayabilirsiniz. Yaşadığı oda hakkında çocuğun görüşlerini almak ona kendini bir birey olarak hissettirecektir. Ondan kendi odası için posterler çizmesini isteyerek, odasını kendi eserleriyle süsleyebilirsiniz.

 

 Birlikte Kek Yapma

 

 Çocuklar yemeği sevdiği şeyleri yapma konusunda güzel işler ortaya çıkarabilmektedir. Bu sebeple bir hafta sonu kaçamağı olarak çocuğunuzla onun en sevdiği keki yapmanız mümkündür. Bu aktivite esnasında da çocuğunuzun aklına gelen kek malzemelerini tarife eklemeyi ihmal etmeyin. Çocuğunuzla beraber hazırladığınız tarifin karşılığını alabilmek için kek kalıplarından faydalanabilirsiniz.

 

 Kolaj Yapma

 

 Evde çocuğunuzla yapabileceğiniz bir aktivite de kolaj yapmaktır. Bu aktiviteyi yaparken çocuğunuz ilgisini çekebilecek fotoğrafları dergi ve gazetelerden kesebilirsiniz. Sonra kestiğiniz fotoğraflarla da tıpkı bir aile albümü gibi bir bütün oluşturabilirsiniz. Bu esnada çocuğunuza kolaj için örnek olarak da aile albümünüzü gösterebilirsiniz.

 

 Oyuncakları Sınıflandırma

 

 Oyuncaklarla oynamak ve sonrasında bunları toplamak evde çocuğu oyalayabilecek bir iştir. Bu aktiviteye öncelikle çocuğun en sevdiği oyuncaklarla oynayarak başlayabilirsiniz. Çocuğunuz oyun oynamaktan sıkıldığında da oyuncakları sınıflandırma adımına geçebilirsiniz. Oyuncakları renk ve şekillerine göre sınıflandırmak çocuğun sosyal ve sayısal zekasının gelişmesine de katkı sağlamaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.